Blachy, stal i inne materiały w budownictwie

Blachy odnajdują zastosowane w położeniach niebywale narażonych na nieprzydatne działanie otoczenia naturalnego. Najczęstszym przeznaczeniem tego typu blachodachówek jest pokrycie dachów, w związku z czym blachy te bezustannie stykają się z wodą, wiatrem, śniegiem, gradobiciem i słońcem. Aby zapobiec niszczeniu dachów, wypada przeprowadzać ich regularną konserwację. Każdego typu blachy mają inne wymagania w tym zakresie. Uczciwy i troszczący się o dobro konsumenta dystrybutor bezwzględnie ma obowiązek lokować informacje dotyczące technicznych wymogów blach w przesyłkach, w jakich blachy są dostarczane konsumentowi. Wymagania te obejmują standardy rozładunku, instalacji, przechowywania oraz konserwacji.

By blachy służyły przez długie lata jako bezpieczne i szczelne pokrycie dachu, trzeba detalicznie przestrzegać dokładnych zarządzeń fabrykanta, a w razie jakichkolwiek niepewności w zakresie eksploatacji dachu skontaktować się z nim bezpośrednio, aby uzyskać szczegółowe wiadomości – sprawdź spawanie aluminium. Dachy wykonane z blach trapezowych są wysoce narażone na działanie niesprzyjających czynników środowiskowych. Niszczyć je ma okazję słońce, deszcz, wiatr, a także znajdujące się w powietrzu substancje sztuczne i mchy oraz porosty. Na obecność tych dwóch minionych w wielu przypadkach skarżą się użytkownicy dachów. Rozwój porostów i mchów nie wynika jednak z niedostatecznego wyboru pokrycia dachu.

Z blach trapezowych udaje się je nadzwyczaj błyskawicznie usunąć. Porosty oraz mchy pojawiają się z reguły na zacienionych obszarach dachu, np. na północnej części dachu lub też w cieniu drzew. Żeby je usunąć, najlepiej jest wykorzystywać specjalne środki przeciwko porostom. Należy nim spryskać blachę przy zastosowaniu odpowiednich środków ostrożności. Koniecznie trzeba pamiętać o tym, że są to substancje wysoce toksyczne, w związku z czym należałoby zabezpieczyć rury oraz rynny. W razie żadnych kłopotów z usuwaniem mchów z blach trapezowych należy skontaktować się z producentem lub doświadczonymi monterami.

Powiązane publikacje

Dodaj komentarz