Thursday, 18 Aug 2022

Częste lęki i lęki podczas ciąży

Ciąża niekoniecznie jest łatwym i szczęśliwym czasem dla wszystkich kobiet. Przyszła mama przechodzi znaczące przemiany fizyczne, które na wiele sposobów wpływają na jej życie. To normalne, że odczuwasz niepokój podczas ciąży.

Stresujący czas

Ciąża to czas zmian i wstrząsów, które mogą prowadzić do wielu pytań i obaw. Liczne zmiany hormonalne czasami zwiększają również trudności emocjonalne, powodując, że niektóre kobiety stają się bardziej niespokojne. co kupić przed porodem

Co więcej, nawet jeśli ciąża jest pożądana i planowana, przyszła mama prawdopodobnie będzie się martwić o duże obowiązki i zmiany, które ją czekają. W czasie ciąży wiele kobiet zastanawia się nad własnym dzieciństwem i relacjami z rodzicami, zwłaszcza matką. Te myśli mogą być źródłem niepokoju. Ciąża jest więc okazją do rozliczenia się z przeszłością, ale także do rozwoju i przygotowania się do macierzyństwa.

Według kilku badań, wysoki odsetek kobiet w ciąży po raz pierwszy zgłasza pewien strach podczas ciąży. W rzeczywistości problemy zdrowotne są znacznie częstsze wśród kobiet w ciąży niż w populacji ogólnej. Źródła obaw różnią się w zależności od trymestru. Na przykład w pierwszym trymestrze częściej występuje lęk przed utratą dziecka, podczas gdy w trzecim trymestrze wzrasta lęk przed porodem.

Chociaż niektóre kobiety uważają, że ich obawy nie są uzasadnione, inne uważają, że mają powody do zmartwień. Niektórzy posuwają się nawet do stwierdzenia, że ​​ich obawy są czasami pozytywne. Pewien poziom lęku może być korzystny, ponieważ zachęca oczekującą matkę do unikania zachowań, które narażają dziecko na ryzyko. Niepokój sygnalizuje również zwiększone poczucie odpowiedzialności, które może pomóc przyszłej matce zaplanować przybycie dziecka.

Ostatecznym celem nie jest całkowite wyeliminowanie lęku w czasie ciąży, ale nauczenie się, jak sobie z nim radzić, aby uniknąć negatywnych skutków i zapobiec rozwojowi zaburzeń lękowych.

Częste obawy w czasie ciąży

Wiele rzeczy może powodować niepokój u przyszłych matek. Oto niektóre z najczęstszych.

• Strach przed utratą dziecka lub o to, że dziecko nie będzie zdrowe

To jeden z najczęstszych obaw. Niektóre kobiety martwią się, że ciąża nie idzie dobrze lub zrobiły coś, co może zaszkodzić zdrowiu ich dziecka. Jeśli przyszła mama poroniła, urodziła przedwcześnie lub miała problemy z płodnością, może również obawiać się, że jej organizm nie będzie w stanie donieść ciąży. Ponadto czekanie na wyniki badań lekarskich wykonywanych w czasie ciąży może wywołać u niektórych kobiet w ciąży jeszcze więcej nerwowości.

Ustalenie źródła swoich lęków pomoże zmniejszyć niepokój. Należy również pamiętać, że zdecydowana większość ciąż kończy się narodzinami zdrowego dziecka. Aby zmniejszyć niepokój, przyszłe matki mogą wypróbować ćwiczenia relaksacyjne lub wykonywać czynności, które lubią, aby złagodzić stres. Ważne jest, aby skupić swoją energię na tym, co możesz kontrolować i odpuścić resztę.

Strach przed odzyskaniem ciała sprzed niemowlęcia

Niektóre kobiety mogą mieć obawy dotyczące swojego wyglądu fizycznego. Martwią się, że przestaną być atrakcyjni, że za bardzo przytyją lub stracą swoją przed ciążową sylwetkę. Ciąża to przede wszystkim doświadczenie fizyczne, a strach przed utratą kontroli nad wszystkimi tymi gwałtownymi zmianami w ciele jest dla wielu kobiet bardzo niepokojący. Ważne jest, aby być dla siebie miłym i zaakceptować, że twoje ciało będzie potrzebowało trochę czasu, aby się zregenerować. Zdrowe nawyki żywieniowe i aktywność fizyczna mogą pomóc.

Strach przed porodem

Wszystkie kobiety w ciąży stają się trochę niespokojne, gdy zbliża się termin porodu. Około 20 procent kobiet przyznaje, że boi się porodu, a 6 do 10 procent ma fobię przed porodem. Podczas pierwszej ciąży często strach przed nieznanym i przed utratą kontroli wywołuje u kobiet niepokój. Niektóre kobiety wolałyby nawet mieć cesarskie cięcie, ponieważ czują, że dałoby im to większą kontrolę nad porodem. W przypadku drugiej ciąży strach czasami wynika ze złego doświadczenia przy pierwszym porodzie. Jednak nawet jeśli wszystko poszło dobrze za pierwszym razem, nadal istnieją pewne elementy nieznanego podczas drugiego lub trzeciego porodu, które mogą wywołać niepokój u niektórych kobiet.

Ogólnie rzecz biorąc, kobiety, które boją się porodu, boją się bólu porodowego i martwią się, że nie będą w stanie odpowiednio sobie z nim poradzić. Obawiają się również utraty kontroli nad swoimi emocjami. Strach można również wzmocnić negatywnymi opowieściami o porodzie, które usłyszeli od przyjaciół lub członków rodziny, lub dramatycznymi przedstawieniami oglądanymi w telewizji.

Aby lepiej radzić sobie ze strachem przed porodem, korzystne może być poznanie procesu porodu i uzyskanie odpowiedzi na pytania, rozmawiając z lekarzem lub położną. To dobra okazja, aby porozmawiać o swoich lękach z kimś, komu ufasz. Zajęcia prenatalne to również dobry sposób na uzyskanie informacji. Wykonywanie ćwiczeń wizualizacyjnych i rozmowa z matkami, które przeżyły pozytywne doświadczenia, również mogą pomóc w zmniejszeniu strachu

Powiązane publikacje

Dodaj komentarz