Czy warto kupić rower elektryczny? Dlaczego jest on idealny do dojazdów do pracy?

Sprzedaż rowerów elektrycznych – znanych lepiej jako e-bikes – gwałtownie wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat i nie zapowiada się na to, aby miała ustąpić.

Odkąd pojawiły się na rynku w latach 2010-tych, ich cena spadła, a popularność wzrosła wśród wszystkich typów rowerzystów: kolarzy klubowych, osób dojeżdżających do pracy w mieście, rowerzystów rekreacyjnych oraz tych, którzy po prostu chcą mieć trochę pomocy w drodze z punktu A do punktu B.

Dla osób dojeżdżających rowerem do pracy są one cennym nabytkiem. Wspomaganie silnikiem pozwala dojechać na czas, ale nieco mniej spoconym, niż gdybyśmy dojechali do pracy rowerem bez silnika.

Ponieważ miasta na całym świecie starają się usunąć samochody z dróg i sprawić, by więcej ludzi jeździło na rowerze, rowery elektryczne staną się jeszcze bardziej charakterystyczne dla naszego codziennego życia.

W 2018 roku wartość globalnego rynku rowerów elektrycznych wyniosła 21 miliardów dolarów. Przewiduje się, że do 2025 roku wzrośnie on do 39 miliardów dolarów. W 2019 roku Deloitte opublikował swoje coroczne prognozy dotyczące technologii, mediów i komunikacji, z których jeden stwierdził, że 130 milionów e-rowerów zostanie sprzedanych na całym świecie w latach 2020-2023. W raporcie stwierdzono, że rowery elektryczne „z łatwością prześcigną inne e-pojazdy” do końca 2020 roku.

Dlaczego więc rowery elektryczne są tak doskonałe, aby pomóc ludziom w dotarciu z punktu A do punktu B?

DLACZEGO WARTO ZAINWESTOWAĆ W ROWER ELEKTRYCZNY?

Dalej, szybciej, łatwiej

Zalety rowerów elektrycznych były przedmiotem licznych badań. Wszystkie one wskazują na entuzjazm, z jakim ludzie podchodzą do korzystania z rowerów elektrycznych, ponieważ ułatwiają one podróż do pracy, sklepów i szkoły. Odczuwalny brak konieczności podejmowania wysiłku oznacza, że ludzie mogą podróżować dalej i chętniej to robią. Zobacz więcej informacji o rowerach elektrycznych.

Kiedy Citi Bike, nowojorski system rowerów publicznych, po raz pierwszy wprowadził pilotażowo swoją flotę rowerów elektrycznych, średnia długość podróży wzrosła o 10% w porównaniu z rowerami klasycznymi. Co więcej, uczestnicy stwierdzili, że dwa razy częściej korzystali z rowerów elektrycznych podczas podróży, która wymagała pokonania mostu lub wzniesienia.

Według badań przeprowadzonych przez związek zawodowy TUC, przeciętny dojazd do pracy na rowerze w Wielkiej Brytanii trwa 44 minuty, co bez wątpienia zniechęca wielu. Rower elektryczny pomaga jednak usunąć bariery utrudniające dojazdy do pracy, takie jak odległość i wzniesienia.

Potrzeby sezonowe

Rowery elektryczne mogą również skłonić ludzi do jazdy w ciągu całego roku. Nawet dla najtwardszych rowerzystów dojeżdżających do pracy rowerem w chłodniejszych miesiącach może stanowić wyzwanie. Z pewnością dla wielu początkujących rowerzystów spadek temperatury jest wystarczającą wymówką, aby odstawić rower do garażu i udać się do samochodu, autobusu lub pociągu.

W Nowym Jorku liczba użytkowników Citi Bike spada o 60% od października do lutego. Co ciekawe, wykorzystanie rowerów elektrycznych w tym okresie utrzymuje się na stałym poziomie. Wskazuje to, że krótszy czas przejazdu i łatwość użytkowania mogą być wystarczające, by zimowe dojazdy do pracy stały się realistyczne dla większej liczby rowerzystów.

Ekonomiczne rozwiązanie

Kolejnym powodem, dla którego rowery elektryczne są tak ważne dla mieszkańców miast, jest ich przystępność cenowa. Technologia baterii litowo-jonowych jest nie tylko coraz lepsza, ale i coraz tańsza, co pomaga obniżyć ogólny koszt rowerów elektrycznych. Ale dopiero po zakupie roweru elektrycznego można zacząć oszczędzać.

Po znacznej początkowej inwestycji w sam rower, koszty eksploatacji są niskie. Żywotność baterii stale się poprawia i można się spodziewać, że trzeba będzie ją wymienić dopiero po przejechaniu około 10 000 mil. Po uwzględnieniu corocznego serwisu, nadal jest to przystępny wybór w porównaniu z kosztami eksploatacji samochodu i jazdy po mieście, zwłaszcza jeśli trzeba zapłacić za parkowanie w miejscu docelowym.

Korzyści zdrowotne

Wszyscy wiemy, że ćwiczenia fizyczne są dobre dla naszego fizycznego i psychicznego samopoczucia, a przerzucanie nóg przez rower elektryczny pomaga utrzymać nasze ciało i umysł w dobrej kondycji. Zaleca się co najmniej 2,5 godziny umiarkowanego wysiłku fizycznego tygodniowo, a korzystanie z roweru elektrycznego do codziennych dojazdów do pracy prawdopodobnie pozwoli nam osiągnąć ten cel w komfortowy sposób.

Jeśli obawiasz się, że jazda na rowerze elektrycznym nie zapewni wystarczającej ilości ćwiczeń, aby można było nazwać ją „treningiem”, to jesteś w błędzie. Istnieje wiele badań, które dowodzą, że jazda na rowerze elektrycznym pobudza serce do działania.

Jedno z takich badań przeprowadzonych w Boulder w Kolorado wykazało, że podczas jazdy na rowerze elektrycznym przez co najmniej 40 minut, tętno uczestników wynosiło średnio około 75% wartości maksymalnej. Jest to wartość podobna do intensywnego spaceru i wystarczająca do spełnienia wytycznych zdrowotnych dotyczących „umiarkowanego” wysiłku fizycznego.

Powiązane publikacje

Dodaj komentarz