Czy znasz 11 podspecjalizacji chorób wewnętrznych?

Poznaj 11 podspecjalizacji medycyny wewnętrznej, aby znaleźć wysokiej jakości lekarza i zrozumieć obszar zainteresowania lekarza. Jednym z pierwszych miejsc, w których ludzie szukają specjalisty, jest strona internetowa ich firmy ubezpieczeniowej. Jednak mogą nie rozumieć różnych specjalności i zwracać się do niewłaściwego specjalisty. Może to skutkować opóźnioną diagnozą, błędną diagnozą, złym planem leczenia lub po prostu stratą czasu i pieniędzy. Aby rozpocząć we właściwym kierunku, musisz być w stanie znaleźć lekarza, który odpowiada Twojemu konkretnemu objawowi lub stanowi. Istnieje kilka rodzajów specjalizacji lekarskich, jednak ten artykuł będzie dotyczył podspecjalizacji chorób wewnętrznych.

Lekarz chorób wewnętrznych jest „lekarzem ogólnym dla dorosłych” Lekarze chorób wewnętrznych mogą być również określani jako „internista ogólny”, „lekarz ogólny”, „internista” lub „lekarz podstawowej opieki zdrowotnej” (POZ).

Nie są chirurgami. Nie wykonują operacji. Słuchają historii pacjentów, przeprowadzają badania fizykalne, stawiają diagnozę i często przepisują leki w celu leczenia schorzenia lub choroby. Często leczą bóle, bóle gardła, przeziębienia i alergie, nadciśnienie, cukrzycę, niestrawność, przeprowadzają coroczne badania fizykalne i koordynują niektóre badania profilaktyczne.

Szkolenie z chorób wewnętrznych

Szkolenie lekarza określa specjalizację. Po ukończeniu studiów medycznych lekarze muszą ukończyć rezydenturę. Pobyt ten może trwać od trzech do dziewięciu lat i może dotyczyć różnych dziedzin medycyny – na przykład pediatrii, położnictwa i chorób wewnętrznych – to trzy różne rodzaje rezydencji, które może wykonywać lekarz. Często po rezydenturze lekarz chce dalej specjalizować się, czyli jeszcze bardziej skupić się na jednym konkretnym obszarze. Aby uzyskać podspecjalizację, lekarz musi następnie ukończyć coś, co nazywa się stypendium. To stypendium to dodatkowe dwa do czterech lat szkolenia.

Podspecjalizacje Chorób Wewnętrznych. Pulmonologia — pulmonolodzy to lekarze zajmujący się chorobami płuc, którzy koncentrują się na stanach takich jak astma i rozedma płuc/przewlekłe zapalenie oskrzeli (zwane również POChP). Co ciekawe, są również ekspertami w problemach ze snem (często problemy ze snem są związane z oddychaniem), a jednym z ich istotnych celów jest stan zwany bezdechem sennym.

Endokrynolodzy – lekarze zajmujący się hormonami i gruczołami

Lekarze ci koncentrują się na chorobach tarczycy (nadczynność lub niedoczynność tarczycy), cukrzycy i innych stanach hormonalnych. Cukrzyca może być myląca, ponieważ większość osób z cukrzycą widzi swój PCP, ale są przypadki, w których może być lepiej, aby udać się do endokrynologa na cukrzycę. Więcej informacji w temacie medycyny na stronie internetowej.

Kardiologia — Kardiolodzy to lekarze zajmujący się sercem i naczyniami krwionośnymi. Ci lekarze koncentrują się na zapobieganiu zawałom serca i leczeniu pacjentów po zawale serca. Widzą również pacjentów z chorobą zwaną zastoinową niewydolnością serca (lub CHF), w której serce nie pompuje tak silnie, jak powinno, w wyniku czego pacjenci z CHF mają tendencję do zatrzymywania płynów w nogach i płucach.

Gastroenterologia — Gastroenterolodzy to lekarze przewodu pokarmowego (przełyku, żołądka, jelita cienkiego, jelita grubego, trzustki i wątroby). Gastroenterolog to dość długie słowo, dlatego często jest skracane jako lekarz przewodu pokarmowego (od „lekarz żołądkowo-jelitowy”). Odwiedzają pacjentów, którzy mają problemy z ciężką lub przewlekłą zgagą, niestrawnością, bólem brzucha, przewlekłą biegunką lub zaparciami oraz stanem zwanym zespołem jelita drażliwego.

Hepatologia — hepatolodzy skupiają się wyłącznie na wątrobie. Podczas gdy lekarze przewodu pokarmowego mogą również przyjmować pacjentów z problemami z wątrobą, hepatolodzy zazwyczaj widzą pacjentów z przewlekłymi lub ciężkimi schorzeniami wątroby. Te stany obejmują zapalenie wątroby typu A, B lub C lub osoby z niewydolnością wątroby i mogą potrzebować przeszczepu wątroby.

Nefrologia —to lekarze od nerek

Leczą pacjentów z częściowym uszkodzeniem nerek (określanym jako niewydolność nerek) i niewydolnością nerek. Kiedy dana osoba ma niewydolność nerek, może wymagać dializy, aby kontrolować elektrolity (sód, potas i wapń), wodę i produkty przemiany materii w organizmie. Nefrolodzy to lekarze prowadzący dializy. Innym typem nefrologa jest urolog, ale ta specjalność nie jest częścią medycyny wewnętrznej i leczy różne rodzaje problemów z nerkami, takie jak kamienie nerkowe.

Reumatologia—reumatolog s leczą stany zwane „Choroby autoimmunologiczne.” Choroba autoimmunologiczna występuje wtedy, gdy układ odpornościowy organizmu atakuje sam siebie zamiast zewnętrznej bakterii lub wirusa. Przykładami chorób autoimmunologicznych są reumatoidalne zapalenie stawów i toczeń. Choroby autoimmunologiczne często powodują ból i obrzęk stawów, dlatego reumatolodzy są również specjalistami od stawów i leczą różne schorzenia stawów (np. dnę moczanową).

Jak powiązać te podspecjalizacje chorób wewnętrznych z ofertami na stronie ubezpieczeniowej?

  • Jeśli wyszukasz lekarza, a na stronie internetowej wymieniono dwie specjalności:
  • Chorób Wewnętrznych i Pulmonologii (wtedy ten lekarz jest pulmonologiem, a nie internistą ogólnym i pulmonologiem)
  • Chorób Wewnętrznych i Kardiologii (wtedy ten lekarz jest kardiologiem, a nie internistą ogólnym i kardiologiem)

W tych przykładach lekarze ci specjalizują się w pulmonologii lub kardiologii i nie są internistami ogólnymi ani lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej (PCP).Jeśli szukasz lekarza internisty ogólnego lub PCP, to lekarz wymieniony na stronie ubezpieczeniowej musi wskazać tylko Internistę bez dodatkowej specjalizacji. Unikaj zamieszania, szukając lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Powiązane publikacje

Dodaj komentarz