Europa bez przeszkód – zwiedzaj kraje Starego Kontynentu

Jak powszechnie nie ulega wątpliwości, jedną z podstawowych zasad funkcjonowania Unii Europejskiej, jest zniesienie jej immanentnych granic oraz swoboda podróżowania. Polacy z takich wygód mogą korzystać już od blisko dziesięciu lat i nie wyobrażamy sobie życia z granicami oraz paszportami. Dostrzegalnym dowodem akceptacji takiej sytuacji, na początku moment niezależności jest astronomiczny wzrost wyjazdów turystycznych, które dorocznie odbywają nasi rodacy. Dla konfrontacji, w latach dziewięćdziesiątych przeciętnie co dziesiąty z nas opuścił kraj w zamiarach wypoczynkowych, również zimą jak latem.

W poprzednim roku trzy czwarte Polaków miało rozkosz zaznać odpoczynku na obcej ziemi. W tym miejscu należy wyjaśnić jedną sprawę, bowiem metodologia pomiaru naszych podróży zlicza odsetek osób przekraczających naszą najlepszą granicę w przeciągu całego roku. Tym sposobem ktoś, kto wyjeżdża na narty w Alpy a latem nad Morze Śródziemne, znacząco podbija statystykę. Mimo to biorąc pod uwagę te okoliczności, jak oraz naturalny błąd przy tego typu pomiarach, trudno zaprzeczyć, iż rozkochaliśmy się w odwiedzaniu dalszych lub bliższych sąsiadów. Świeżo polską opinię publiczną wstrząsnęła wiadomość o pięciokrotnie wyższej niż na Zachodzie cenie jednego kilometra autostrady, jaka ma powstać na południu kraju. Tłumaczenia, iż ma to się przyczynić do między innymi rozwoju turystyki w tym regionie, nie przekonały wszystkich przeciwników tej inwestycji.

Jednakże okazuje się, iż nie tylko my mamy takie komplikacje. We włoskim parlamencie przez tydzień trwała zaogniona dyskusja o sensie budowy kosztowny prędkiego ruchu w najbiedniejszym rejonie tego kraju – zapraszamy na list z przyszłości. Tłumaczenie sympatyków było szczegółowo takie same, jak w Polsce. Dla poparcia własnej tezy wyciągnięto przykład sprzed dziesięciu lat, kiedy tak właściwie na włoskiej wyspie Sardynia ulokowano gigantyczną kwotę w celu wybudowania autostrady między stolicą wyspy a wybrzeżem. Okazało się, iż inwestycja nie dość, że się już zwróciła poprzez wpływy z biletów, to ruch turystyczny wzrósł w tym regionie dwukrotnie. Zostaje posiadać nadzieję, iż śląski odcinek ekspresowej kosztowny okaże się nie mniej opłacalną inwestycją.

Powiązane publikacje

Dodaj komentarz