Jak buduje się strony dla niewidomych oraz niepełnosprawnych?

Dziś nikt nie może się obyć bez netu. Co jednakże z ludźmi niewidomymi? Czy oni też mają okazję na normalne korzystanie ze stron internetowych? Na szczęście coraz częściej istnieje taka szansę oraz są tworzone strony internetowe dostosowane właśnie do wymogów takich ludzi, niewidzących lub też z dysfunkcją wzroku.

W końcu w Polsce żyje ich ponad dwa miliony, nie musimy dłużej lekceważyć tego faktu. Oni także pragną normalnie żyć. I mają do tego prawo. Skutkiem tego na stronach coraz częściej możemy powiększać dowolnie czcionkę. To banalny, jakkolwiek bardzo przydatny element, który może pomóc wielu ludziom. Innym projektem jest odpowiednia kolorystyka. Przede wszystkim muszą być to litery, jakie nie zlewają się z tłem, ponieważ to znamiennie utrudnia patrzenie.

Coraz częściej także jest dostępna szansę odsłuchania artykułów. To niesłychanie porządne rozwiązanie, dzięki któremu osoby niewidome nie są wykluczone ze świata oraz są w stanie standardowo korzystać z Internetu – potwierdza to Profesjonalne strony internetowe Wrocław. Nie ignorujmy takich osób, pomagajmy im. W jaki sposób to jest być niewidomym? Albo posiadać nadzwyczaj rozległą wadę wzroku? Z pewnością nie jest to łatwe.

Życie nadstawia dużą grupę problemów. W dobie społeczeństwa informatycznego nadchodzi nam zastanowić się, czy takie osoby mają szansę korzystania z dobrodziejstw internetu? Czy strony internetowe na pewno są dostosowane do wymogów takich ludzi? Trzeba przyznać, że coraz to częściej jesteśmy w stanie odkryć na portalach rzeczy, które ułatwiają ludziom z dysfunkcjami oczu typowe korzystanie.

Na przykład wprowadza się szansę zmiany czcionki. Wydaje się mało znaczącą błahostką, niemniej jednak dzięki temu wiele osób może w końcu swobodnie czytać, to co jest zamieszczone na witrynie. Drugim uproszczeniem jest takie dobieranie koloru czcionki, by nie zlewała się ona z tłem, ani innymi rzeczami. W ten sposób także znacząco upraszcza się czytanie. Dodatkowo szereg artykułów jest odczytywanych przez lektora. Można w związku z tym sobie wygodnie odsłuchać, jeśli ktoś nie może korzystać ze swoich oczy. Oby powstawało coraz więcej tego rodzaju innowacji.

Powiązane publikacje

Dodaj komentarz