Jak zorganizować pogrzeb?

Śmierć bliskiej osoby nie jest żadną zabawą, a każdy człowiek doświadcza to na własny sposób. Jedni w milczeniu inni z kolei skupiają się na napomykaniu dawnych lat, jakie przetrwali ze zmarłym. Najważniejsze to jednak godnie pochować bliską osobę, bo w ten sposób oddaje się jej szacunek. Każda kultura ma swoje tradycje pogrzebowe, w tym również chrześcijanie. Wobec tego właśnie warto zapoznać się z nimi i tym, jak rozwijały się na przestrzeni wielu lat. Należałoby jednak zacząć od tego, czym właściwie jest pogrzeb. A jest to godziwy i religijny obowiązek wobec osoby zmarłej. To sposób rozłąki się z człowiekiem, który odszedł i godnego podziękowania mu za wspólnie spędzone chwile.

W kulturze europejskiej obrządkiem stało się chowanie ludzi w trumnach. To z reguły spotykany sposób, który wolno zaobserwować na polskich pogrzebach – więcej na witrynie cmentarz puszczykowo. Choć należy podkreślić też fakt, iż innym rozwiązaniem stała się urna, jaka przyszła do kultury europejskiej z dalekiego wschodu. W tradycji europejskiej znajduje się też kondukt żałobny, który w tych ostatnich momentach odprowadza zmarłego do miejsca, w którym będzie spoczywał. Należy niemniej jednak podkreślić, iż chrześcijaństwo jest wielokulturowe, w następstwie tego tradycje pogrzebowe różnią się nawet w tym kręgu. Bezsprzecznie w kulturach, które połączone są z prawosławiem, protestantyzmem lub katolicyzmem pogrzeb jest jedną z części sakramentaliów. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że grzebanie zmarłych związane jest z przekonaniem, że Jezus pojawi się ponownie na świecie oraz nastąpi zmartwychwstanie.

Tradycją stają się również przygotowania zmarłego do samego pogrzebu. W XXI wieku jednostka zmarła musi być nie jedynie ubrana w odświętne ubranie, jednakowoż również powinna pozostać poddana zabiegom kosmetycznym, które mają na celu ukrycie wszystkich przebarwień na skórze. Tym na przykład ma okazję zająć się zakład. Pogrzeby na ogół kończą się na pochowaniu zmarłego w dwumetrowym dole, który następnie jest zakopywany. Wypada jednak zaakcentować fakt, że bardziej wpływowi ludzie chowani są w grobowcach, które przypominają kapliczki, świątynie i inne budowle. Choć nie zawsze. Odeszli, którzy chowani są w urnie nie są zamieszczani w ziemi, ani w grobowcu.

Powiązane publikacje

Dodaj komentarz