Wednesday, 12 Aug 2020

Jakim sposobem funkcjonuje skrzynia biegów w aucie?

Kluczowym zagadnieniem skrzyni biegów jest maksymalne spożytkowania mocy silnika. To ona gwarantuje nam uzyskanie ogromnej prędkości samochodu przy stosunkowo niskich obrotach. Gdyby nie towarzystwo skrzyni biegów, autem moglibyśmy jeździć wyłącznie po prostym obszarze. Jazda pod górki, niejednokrotnie niesłychanie strome, jak w wypadku samochodów terenowych, nie była by możliwa.

Skrzynia, prócz tego bazowego zastosowania, potrafi również zmienić kierunek wyjścia mocy silnika. Umożliwia nam to jazdę na biegu wstecznym. Do biegu wstecznego w obrębie skrzyni stosuje się trzy koła zębate, z czego jedno jest elementem ruchomym. Rozłączenie silnika od skrzyni jest dopuszczalne podczas wybrania pozycji luz. Najczęściej znajduje się ona między biegami. Silnik funkcjonuje wtedy samoczynnie, nie napędzając naszego samochodu.

W niektórych samochodach, oprócz lewarka do przeciętnej zmiany biegów, znajduję się też drugi, który umożliwia nam zwiększenie bądź redukcję pełnego przełożenia – przetestuj skrzynia s-tronik. Dobra skrzynia biegów powinna nam zapewnić wielką odporność i niezawodność. Automatyczna skrzynia biegów, jak sama jej nazwa podkreśla, zwalnia nas z manualnej zmiany oraz upraszcza sterowanie pojazdem. Mechanizm ten przenosi biegi automatycznie w zależności od obrotów silnika. To właśnie dzięki temu silnik jest mniej zmęczony oraz zmniejsza się szansa na uszkodzenie sprzęgła. Skrzynie te są najpopularniejsze w Stanach Zjednoczonych. Sama konstrukcja sprzęgła w skrzyni automatycznej wygląda także totalnie inaczej niż w modelu manualnym. Stereotypowa skrzynia składa się z trzech części. Jest to: sprzęgło, zespoły przełożeń i zespoły sterowania.

Każdy użytkownik, jaki zakupił samochód z automatyczną skrzynia biegów ma obowiązek się uprzednio zapoznać z jej minusami oraz plusami. Wielokrotnie wolno usłyszeć, iż samochód z automatyczną skrzynią biegów znacznie więcej pali. Nie jest to do końca zgodność z rzeczywistością. Ten rodzaj skrzyń nieczęsto też ulega uszkodzeniom, pod warunkiem, iż jest eksploatowany w właściwy sposób. To przykre wymiana, lub jakiekolwiek prace naprawcze przy automatycznej skrzyni biegów są wybitnie kosztowne.

Powiązane publikacje

Dodaj komentarz