Wednesday, 2 Dec 2020

Kiedy najprzyzwoiciej rozpocząć budowę domu?

Organizując budowę własnego domu, warto jest tak zaplanować pojedyncze jej etapy, by optymalnie wyeksploatować warunki pogodowe i nie mieć przy okazji tego rodzaju problemów, że mróz utrudni nam na przykład dokończenie wiarygodnego etapu budowy. Skutkiem tego najlepszym, perfekcyjnym rozwiązaniem będzie rozpoczęcie prac budowniczych wczesną wiosną, żeby najpóźniej w miesiącach jesiennych zakończyć prace na zewnątrz budynku, gdy będzie on już zadaszony, okna oraz drzwi będą zamontowane. Skutkiem tego także prace i czynności połączone z preparacją samej budowy warto rozpocząć już w roku poprzedzającym budowę, gdyż uzyskiwanie pojedynczych zezwoleń, gromadzenie wszelkiej potrzebnej dokumentacji jakkolwiek może trwać parę ładnych miesięcy. Nawet sprawa przyłączenia poszczególnych mediów, decyzje wydane w tej sprawie też powodują dodatkowy czas, potrzebny do uzyskania warunków istotnych dla rozpoczęcia akuratnych prac budowlanych. Największym wrogiem procesu budowy jest mróz, bo większość prac powiązanych z murowaniem lub tynkowaniem nie powinna być prowadzona w temperaturze ujemnej, perfekcyjne jest nie przekraczanie granicy 5 stopni Celsjusza.

Fundament – jak sama nazwa podkreśla – to podstawa całej konstrukcji, powinien być w takim razie wykonany z właściwej jakości materiałów, sumiennie, ze znajomością sztuki budowlanej – polecamy też alternatywę, domy modułowe całoroczne. Z pewnością przystępując do tej czynności, nie można robić tego późną jesienią, ponieważ mróz jest największym wrogiem świeżo zrealizowanego fundamentu. Najpoprawniej więc zrealizować ten etap prac wczesną wiosną, prawidłowo wykonany fundament zapobiegnie sytuacjom, że budynek w przyszłości będzie osiadał, a ściany pękały.

Dobrze wykonany fundament zapobiegnie tez przenikaniu do wnętrza obiektu wód gruntowych, jak tez przemarzaniu ścian, co jest nadzwyczaj istotne w procesie dalszego użytkowania domu. Technika zrealizowania fundamentu jest też zależna od jakości oraz typu podłoża, jakie znajduje się w danym miejscu. Wobec tego wykonanie fundamentu pod dom należałoby jest zlecić wykwalifikowanej, przetestowanej ekipie, by posiadać pewność jego wzorowego wykonania. Beton użyty do tego typu prac powinien być najwyższej jakości, najpoprawniej jest zamówić gotowy beton, przywieziony na budowę w wyjątkowej betoniarce – wyrabianie betonu na miejscu stwarza bo pewne ryzyko jego słabszej jakości.

Powiązane publikacje

Dodaj komentarz