Wednesday, 12 May 2021

Medycyna wykorzystująca zioła – gdzie znaleźć?

Ziołolecznictwo na długie lata odeszło w niepamięć, wyparte przez medycynę opierającą się na syntetycznej produkcji leków. Zioła uznano wtedy za mało pewny środek leczenia, a część autorytetów lekarskich z przełomu XIX oraz XX w. twierdziła nawet, że są wybitnie niezdrowe i trujące. Dzisiaj jednakże zioła z powrotem uzyskują słuszną sobie rangę we dzisiejszej medycynie to właśnie dzięki popularyzowaniu medycyny naturalnej.

Zioła należałoby jest stosować w wypadku wszelkich lżejszych schorzeń. Nie mają bo tak drastycznych incydentalnych środków działania jak większa część środków. Część współczesnych internistów i pediatrów zaleca nawet w wypadku infekcji korzystanie z ziół i stanowczo odradza aplikacja antybiotyków.

Na przykład, w wypadku infekcji oraz zapaleń gardła i migdałków czy anginy, lekarze polecają płukanki z szałwii, jaka ma silne działanie ściągające, antyseptyczne oraz przeciwzapalne. Jednakże zdarza się w szeregu przypadków, że same zioła nie wystarczają oraz terapię wypada wspomagać antybiotykami – wtenczas rekomendujemy biała wdowa. Polska jest krajem o niezmiernie bogatej oraz różnorodnej faunie. Na jej terenie występuje niezmiernie dużo roślin o właściwościach leczniczych. Zioła w Polsce pojawiają się zarówno w przyrodzie, np. na łąkach czy w lasach.

Ze względu na pomyślne warunki geograficzne także uprawia się je w hodowlach. Najatrakcyjniejsze polskie zioła znajdują zastosowanie zarówno w medycynie, jak i w kuchni. Są to m.in. bazylia, tymianek, kminek, koper, pietruszka, majeranek, rumianek, szałwia, tymianek oraz mięta.

Przetwarza się je, np. suszy albo mieli i wyprzedaje potem w formie przypraw czy też także wiąże w pęczki oraz wyprzedaje się je w naturalnej formie. Z wielu ziół produkuje się też napary oraz herbaty, np. z szałwi oraz rumianku. Inne kultowe oraz cenione polskie zioła to dzika róża, jałowiec, brzoza, pokrzywa, podbiał, kasztanowiec, krwawnik, lipa, mniszek lekarski, babka lancetowata, głóg dwu i jednoszyjkowy, borówka czernica. Odnajdują wykorzystanie przede wszystkim w medycynie naturalnej, zwłaszcza w fitoterapii oraz aromaterapii.

Powiązane publikacje

Dodaj komentarz