Odkurzacz: Oto jak to działa…!

Z odkurzaczem stykamy się niemal codziennie. Od sprzątania pomieszczeń po czyszczenie dywanów – używamy go na co dzień. Pozostaje jednak pytanie, jak właściwie działają odkurzacze? Oto odpowiedź.

Przede wszystkim odkurzacz to prosty i skuteczny sposób na radzenie sobie ze sprzątaniem. W prosty sposób możemy usunąć kurz, gruz zalegający w całym domu. Przydaje się również w miejscach trudno dostępnych dla rąk. Dodatkowo, ostatnim jego charakterem jest skuteczność. Dzięki niemu możemy zrobić domowe porządki znacznie szybciej.

Odkurzacz zasysa powietrze z wlotu poprzez wytworzenie podciśnienia wewnątrz. Następnie filtruje wychodzące powietrze za pomocą filtra HEPA. Kurz zbiera oddzielnie w worku na kurz.

Jak działa odkurzacz?

Odkurzacze działają na zasadzie wytwarzania podciśnienia. Znajdujemy je właściwie wszędzie. Odkurzacz składa się z wentylatora z silnikiem. Gdy wentylator się obraca, zasysa powietrze z wlotu do środka. Powietrze niesie ze sobą wszystkie cząsteczki kurzu i zanieczyszczenia.

Ponadto, wentylator obraca się coraz szybciej i wpycha powietrze do worka na kurz. Odkurzacz ma ograniczoną przestrzeń. Dlatego powietrze z wnętrza musi się skądś wydostać. Tutaj pojawia się port wydechowy odkurzacza. Port wydechowy to nic innego jak wylot powietrza. Powietrze z wnętrza odkurzacza wydostaje się na zewnątrz, a wentylator obraca się dalej. W ten sposób wentylator wciąga powietrze i wypycha je z wylotu.

Ponadto, powietrze wychodzące nie powinno zawierać małych cząstek, ponieważ może być szkodliwe dla zdrowia. Powietrze wydostające się na zewnątrz musi być czyste i nadające się do oddychania. Odkurzacz musi oddzielać cząsteczki kurzu. Aby rozwiązać ten problem, odkurzacz jest wyposażony w filtr HEPA.

Na wlocie odkurzacza znajduje się dużo kurzu, małych cząsteczek, zanieczyszczeń, a także cząsteczek niewidocznych dla oczu. Małe cząstki i brud są filtrowane przez sam worek na kurz. Jednak małe cząsteczki przechodzą przez worek na kurz. Te małe cząsteczki przechodzą następnie przez filtr HEPA (High-Efficiency Particulate Arresting). Filtr ten zatrzymuje małe cząsteczki i przepuszcza tylko czyste powietrze.

Przystawki

Odkurzacz jest dostarczany z wieloma przystawki. Tak naprawdę moc silnika nie podkreśla dokładnej mocy odkurzacza. To właśnie przystawki decydują o jego prawdziwej mocy. Przystawka to nic innego jak rura króćca wlotowego. Im mniejszy króciec wlotowy, tym większa moc ssania. Ponieważ przez wąski króciec wlotowy przechodzi taka sama ilość powietrza. W związku z tym, powietrze musi poruszać się szybciej, ponieważ wlot staje się coraz mniejszy. Tak więc, te przystawki mają różną moc w zależności od wielkości wlotu.

Konfiguracje odkurzacza

Odkurzacze są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach. Mają również różne konfiguracje w zależności od ich zastosowania. Odkurzacze stojące mają obrotową rolkę szczotki. Ten wałek szczotki tworzy zamiatanie akcji, aby usunąć brud. Typ pochłaniacza jest bardziej popularny ze względu na jego elastyczność. Posiada on typowy worek na kurz w pojemniku, który zatrzymuje kurz. Do tego typu odkurzacza możemy podłączyć różne głowice o różnym przeznaczeniu.

Ponadto odkurzacze typu bębnowego są generalnie przemysłowe. Posiadają one duże bębny, które mieszczą dużą ilość kurzu. Dzięki temu użytkownik może pokryć duże powierzchnie, takie jak kompleksy przemysłowe. Odkurzacze do czyszczenia na mokro i sucho mogą usuwać rozlane płyny. W ten sposób można zbierać mokre i suche zanieczyszczenia.

Dostępne są również odkurzacze ręczne. Są one najczęściej spotykane w obszarach przemysłowych. Te ręczne mają małe baterie, które zasilają silnik. Mogą one być przydatne do czyszczenia sprzętu elektronicznego, takiego jak laptop.

Nowoczesne typy

Odkurzacze w formie robotów sprzątających są stosunkowo nowe. Zwykle mają mniejsze kształty i są przenośne. Pracują samodzielnie i mogą określać przeszkody. Ponadto, odkurzacz cyklonowy jest również rodzajem odkurzacza. Działa on w oparciu o mechanizm siły odśrodkowej. Nie posiada on worka na kurz. Zamiast tego, cząsteczki kurzu są wyrzucane ze zbiornika za pomocą siły odśrodkowej. Cząstki te następnie wpadają do oddzielnego bębna. Jest to prawie podobne do pracy suszarki w pralce.

Innym rodzajem odkurzacza jest odkurzacz centralny. Posiada on jednostkę centralną, która działa jako jednostka ssąca. Wloty ssące znajdują się w każdym pomieszczeniu, a użytkownik musi mieć przy sobie tylko wąż. Innym rodzajem odkurzacza jest ciężarówka. Ciężarówki te to nic innego jak duże odkurzacze, które poruszają się po mieście i sprzątają miejsca publiczne.

Podsumowując, niezależnie od konfiguracji odkurzacze wytwarzają podciśnienie, zasysają powietrze, odfiltrowują kurz i wypuszczają powietrze. Wszystkie działają na tej samej zasadzie.

Podsumowanie

W zależności od Twoich potrzeb dobierz odkurzacz, który znacznie ułatwi Ci sprzątanie. Aktualnie coraz bardziej modne są roboty sprzątające, które poodkurzają Twój dom w całości praktycznie za Ciebie. Pamiętaj, jednakże że niezależnie od rodzaju odkurzacza trzeba go czyścić. Każdy sprzęt wymaga odpowiedniej opieki, dlatego też zastanawiając się jaki odkurzacz wybrać, zapoznaj się z instrukcją Twojego sprzętu i pamiętaj o jego systematycznej konserwacji.

Powiązane publikacje

Dodaj komentarz