Porady dotyczące kawy – sprawdź, jeżeli ubóstwiasz kawę

Od czasu gdy kawa pojawiła się w nieomalże dowolnym zakamarku świata po największej części za sprawą Imperium Osmańskiego nie ma pewno człowieka, który podparłby się temu „szatańskiemu trunkowi”, naturalnie mowa tu o pasjonatach i degustatorach, a nie o kimś kto w ogóle go nie znosi. Przez wiele lat ludzie opracowali ogrom sposobów na spożycie zwanej w państwach arabskich kahvy. Pobudzające atrybuty ziaren początkowo budziły dużo kontrowersji w szczególności na Bliskim Wschodzie, ich spożycie zostało zakazane w roku 1511 w Mekce, a w Kairze dwadzieścia jeden lat w następnej kolejności.

Pierwsze kafeterie stawały się w pewnych sytuacjach forami gwarnych debat na temat tego specyfiku, co niesłychanie niepokoiło sułtanów. U schyłku napomkniętego już poprzednio – szesnastego – wieku wszystkie zakazy przestały obowiązywać, w tym czasie zarazem Imperium Osmańskie jako pośrednik handlowy stało się wybitnie mocne oraz zaczęto je nazywać „mocarstwem kawowym”. To za sprawą Turków na polskie ziemie pod koniec siedemnastego wieku od południa trafiła kawa, kiedy oni to wtenczas piastowali rządy nad Mołdawią. Wielką miłością do kawy pałał zwycięski pod Wiedniem król polski Jan III Sobieski, wobec tego dzisiaj z pewnością moglibyśmy nazwać go kawoszem.

Najpierw uznawana za niesmaczną, a nawet i szkodliwą kawa rozpowszechniła się „na dobre” w kraju wówczas na przełomie siedemnastego oraz osiemnastego wieku, w wtrąconym przedziale czasowym w Gdańsku powstały pierwsze kafeterie zwane kafehausami – dzisiaj polecamy najlepsza kawa ziarnista. Jednakże mimo licznych protestów przeciwników, zyskiwała coraz to szersze grono uznania, do tego stopnia że A.K. Czartoryski w 1779 roku napisał nawet komedię pod tytułem „Kawa”, a w 1795 ukazał się pierwszy w języku lokalnym podręcznik dla kawiarzy w przekładzie z języka francuskiego. Pierwotnie kawę pito na sposób wschodni czyli czarną i bez żadnych akcesoriów.

Błyskawicznie jednak przyjęły się wersje ze śmietaną, cukrem, a nawet i solą. Współcześnie mamy wiele wersji parzenia oraz podawania kawy. Najpopularniejsze warianty napoju kawowego legendarne nie tylko w Europie niemniej jednak oraz na całym świecie to na przykład jedna z wielu: mocca, jakiej bazą jest kawa rozdrabniana.

Powiązane publikacje

Dodaj komentarz