Rozmaite metody projektowania ogrodów

Słowo zieleniec nie zawsze świadczy to samo. Słowem tym określa się wiele, niejednokrotnie niezwykle od siebie różnych miejsc. Nazywa się tak zarówno znikome kawałki ziemi, położone przy domkach jednorodzinnych bądź też blokach, jak oraz duże połacie obszaru opasującego pałace lub dworki. Te drugie to gigantyczne ogrody, które bez przesady wolno by wskazać mianem parków. Są one wręcz dziełami sztuki, nad którymi pracowały rzesze ludzi – od architektów krajobrazu oraz ogrodników, po pracobiorców wykonujących ciężką i pracochłonną pracę.

Nijak mają się one do niewielkich ogródków, w których zasianych jest parę tylko gatunków roślin okalających mały trawnik. Te drugie służą jedynie zaspokajaniu niewielkich potrzeb jej posiadaczy, którzy używają je, żeby spędzać w nich letnie wieczory. Nie widać w nich artystycznej myśli, która znamionuje zaplanowane z gigantycznym rozmachem królewskie oraz pałacowe znaczne ogrody, w których wolno odkryć sztuczne skały – sprawdź sztuczne skały i głazy do ogrodu. Na podstawie tych dwóch absolutnie ambiwalentnych przykładów możemy wysnuć wniosek, że słowo „ogród” ma wiele odcieni oraz jest używane w wielu przeróżnych sytuacjach. W ostateczności ogród ogrodowi nierówny. Trzeba jednak postawić pewną granicę oraz odróżnić ogród od ogródka oraz parku. Znaczenia tych słów nie trzeba nikomu objaśniać – wszelkie wszak oznaczają to samo, różnią się tylko rozmiarem opisywanych przez siebie budynków.

Mało kto wie, iż w procesie powstawania poszczególnych ogrodów bierze uczestnictwo więcej osób niż ogrodnik i jego pomocnicy. Zanim te ekipy będą mogły rozpocząć własną pracę, muszę mieć pojęcie, co, gdzie i jak zrobić. Słowem – muszą posiadać projekt ogrodu oraz dokładne wytyczne z akcesoriami typu sztuczne skały – bogata oferta sztucznych skał. Te zaświadczenia z kolei musi im dostarczyć projektant krajobrazu, czyli postać, jaka zawodowo zajmuje się tego typu pracą. Wykorzystując ze swojej wiedzy i umiejętności, sporządza on dokładne plany tego, co oraz w jakich miejscach ogrodu ma się odszukać. Musi on również wiedzieć, jakie części parków czy ogrodów będą w większym stopniu wystawione na działanie promieni słonecznych, a jakie – w mniejszym o obsadzić je słusznymi gatunkami roślin. Działa on według zarządzeń właściciela terenu, który jest jego zleceniodawcą.

Powiązane publikacje

Dodaj komentarz