Studia magisterskie i doktorskie – pomoc fachowców w korekcie prac

Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, iż osoba z wyższym wykształceniem powinna zdołać pochwalić się zdobytym tytułem magistra. W tej chwili jednak, po wpisaniu podziału studiowania na dwa etapy, wiele osób decyduje się na zakończenie własnej edukacji na poziomie licencjata, zakładając, że będzie zajmować się budowaniem osobistej kariery zawodowej, a na studia magisterskie wróci być może w następnej kolejności. Ewidentnie ciągle są osoby, jakie decydują się na studia magisterskie od razu. W pewnych sytuacjach niemniej jednak wybierają kompletnie inny kierunek, żeby w czasie kompletnego procesu studiowania uzyskać wiedzę z szerokiego zakresu i móc pochwalić się uzyskanym wykształceniem w dwóch przeróżnych dyscyplinach.

Oczywiście z punktu widzenia młodego człowieka sytuacja ta jest dobra. W ciągu pięciu lat studiów ma on możliwość ukończenia dwóch kierunków. Taką praktykę wykorzystują na przykład młodzi praktykanci dziennikarstwa, którzy najpierw zdobywają tytuł licencjata z obrębu politologii, socjologii lub ewentualnie polonistyki czy kulturoznawstwa, a w następnej kolejności kontynuują naukę na studiach typowo dziennikarskich – w korekcie prac wspomogą profesjonaliści z korekta prac doktorskich. Bo wypada tutaj naznaczyć, że aktualnie w większości przypadków studia magisterskie trwają jedynie dwa lata, podczas których trzeba uczestniczyć w zajęciach z przedmiotów mających przede wszystkim poszerzyć ogólną wiedzę w danej dziedzinie oraz w takich, które zezwalają na rozwijanie własnych, niejednokrotnie niezwykle wąskich zainteresowań. Najważniejsze w trakcie studiów magisterskich jest naturalnie seminarium. To specyficzny rodzaj zajęć, jaki odbywa się w mniejszych aniżeli schematyczne, dwudziestokilkuosobowe, grupach.

Na początku seminarium, każdy z jego uczestników wybiera sobie konkretny temat, który w ciągu całych studiów magisterskich chce zgłębiać. W następnej kolejności podczas olejnych spotkań przedstawia wyniki swojej pracy, żeby na koniec skonstruować na ich podstawie pracę magisterską. Studia magisterskie oczywiście kończą się tak zwaną obroną pracy. Diagnostyka studiów jest wypadkową oceny pracy, obrony i średniej ocen zdobytych z pojedynczych egzaminów zdawanych w trakcie studiów.

Powiązane publikacje

Dodaj komentarz