W jakiej walucie warto zdecydować się na kredyt na dom?

Decyzja o ubieganiu się o kredyt hipoteczny z całą pewnością jest niezmiernie ważna i bogata w konsekwencje. W ostateczności spłacanie takiego zobowiązania jest długoletnie oraz częstokroć wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. Ludzie, którzy decydują się na taki kredyt, muszą podjąć szereg innych, mniejszych, jakkolwiek też niezmiernie istotnych decyzji. Jedna z nich traktuje waluty, w jakiej zostanie przyznana pomoc pieniężna.

Nie ulega kwestii, że zobowiązanie kredytowe wynosi na ogół około kilkuset tysięcy złotych, więc w interesie dłużnika leży to, by odnaleźć jak najkorzystniejsze dla siebie, innymi słowy najtańsze, rozwiązanie. Wiele ludzi decyduje się na kredyt w zagranicznej walucie, przeważnie są to franki szwajcarskie. To właśnie dzięki temu mogą o wiele zaoszczędzić. Jednakże taki kredyt wiąże się też z gigantycznym ryzykiem. W razie złego kursu obcej waluty wzrasta wysokość rat, co w praktycznym aspekcie oznacza, iż kredytobiorcy zostaje mniej pieniędzy na życie. Zadłużenia hipoteczne przyznawane w polskiej walucie nie niosą ze sobą takiego ryzyka.

Dzisiaj coraz znacznie więcej osób decyduje się na wzięcie kredytu hipotecznego – więcej na kredyt na mieszkanie. Przeważającą większość stanowią ludzie młodzi, którzy już pracują i pragną zakupić własne lokum. Nieraz jednak z racji wieku oraz małego stażu pracy są w stanie oni mieć trudności z zdobyciem kredytu bądź też z późniejszą jego spłatą. W najlepszej sytuacji są tacy kredytobiorcy, którzy posiadają pewne oszczędności.

Dla osób znajdujących się dopiero na starcie życiowym przeznaczone są dobre kredyty z dopłata państwa. Dzięki temu wysokość comiesięcznej raty jest niższa, więc więcej osób ma prawo zrealizować marzenia o osobistym gniazdku. Bez dopłaty państwa zdołaliby posiadać problem ze spłacaniem kredytu. Przepisy jasno precyzują, kto ma okazję się ubiegać o pomoc państwa. W najwyższym stopniu uprzywilejowane są małżeństwa, choć ostatnio pojawiły się zapisy mówiące o tym, że o taki kredyt mogą się ubiegać też osoby samotne. Państwo dopłaca do rat przez kilka lat. Wielkość dopłaty jest zróżnicowana, ma prawo sięgać nawet coś koło tego kilkudziesięciu procent.

Powiązane publikacje

Dodaj komentarz